668387017

saunyrogacze@gmail.com

7-17

Sauny, gorące kąpiele, łaźnie, gorące źródła – kultura uzdrowiskowa od zawsze przybierała różne formy relaksu. Pomimo powiązania „kultury saunowania” z wieloma współczesnymi społeczeństwami, praktyka wykorzystywania gorąca do uwalniania toksyn ma dziesiątki tysięcy lat. Początki sięgają epoki neolitu, kiedy plemiona znajdowały ulgę w przenikliwym mrozie zanurzając się w naturalnych gorących źródłach.

Uznawana za najstarszą znaną łaźnię publiczną, Mohendżo-Daro została zbudowana w dolinie Indusu około 2500 rpne. Nazywana potocznie „Wielką Łaźnią” , zbudowana z wypalanej cegły została wykopana na początku XX wieku przez archeologów w dzisiejszym Pakistanie. Antropolodzy twierdzą, że mogła być używana jako forma świątyni, ponieważ kąpiel i czystość od zawsze związane były z religią.

sauna łaźnia mohendżo-daro

Około 300 rpne, Rzymianie przyjęli publiczną praktykę kąpieli, która stała się istotną częścią życia społeczeństwa , odwiedzaną przez bogatych i biednych. Dla wielu było to jedyne miejsce, w którym można było się wykąpać po długim tygodniu ciężkiej pracy. W tamtym czasie tłumy mężczyzn i kobiet kąpały się razem nago, ponieważ było to główne miejsce spotkań towarzyskich.

Od tego czasu tradycja ta rozprzestrzeniła się na całym świecie, dostosowując się do ewoluujących kultur.

Łaźnie Tureckie


Zwane hammamami, prawdopodobnie pochodziły częściowo z łaźni rzymskich i bizantyjskich – Cesarstwa Rzymskiego, które rozszerzyło się na Turcję w okolicach VII wieku. Koncepcja zakładała istnienie miejsc skrajnej czystości, w których oczyszczanie ciała szło w parze z oczyszczaniem duszy. Spopularyzowane około 600 roku naszej ery hammamy, wraz z Islamem były również miejscami, w których obchodzono ważne wydarzenia życiowe, a rytuały kąpieli włączano do ślubów i narodzin.

turecki hammam w caragoglu

Jedną z historycznych łaźni, które warto odwiedzić, jest Cagaloglu Hamami w Stambule , okazała marmurowa łaźnia zbudowana w 1741 roku.

Rosyjska Bania


Łaźnia Rosyjska, od ponad 1000 lat zajmuje centralną rolę społeczną. W mitologii słowiańskiej istniał nawet duch bani o imieniu Bannik, który, jak wierzono, ukrywał się pod ławami łaźni , tylko po to, by ujawnić się, jeśli gość źle się zachowywał – w takim przypadku Bannik rzucał wrzącą wodą lub gorącymi kamieniami.

W historii Rosji bania cieszyła się od zawsze uznaniem wszystkich klas. Wieśniacy pracujący fizycznie odwiedzali łaźnię publiczną, która często była jedynym miejscem do umycia się, podczas gdy zamożni Rosjanie czasami oddawali się prywatnym baniom. Łaźnie były również odwiedzane jako przeżycie duchowe, często w niedziele , tradycja ta przetrwała do dziś. Uderzanie się przez kąpiących się pęczkami brzozowych gałązek , na przykład veniki , ma na celu otwarcie porów i zwiększenie krążenia.

rosyjska bania w moskwie

Jedną z najstarszych Bani jest Sanduny Banya , zbudowana w 1806 roku . Dziś jest to duży kompleks z basenami i spa.

Japoński Onsen


Japoński Onsen to naturalne gorące źródła, powstałe dzięki obfitej aktywności wulkanicznej w kraju. Dowody historyczne sugerują, że mnisi buddyjscy przyczynili się do powstania jednych z najwcześniejszych uzdrowisk w całym kraju.

Japoński Onsen opiera się na naturalnych formacjach, które istnieją od tysięcy lat. Jednym z takich miejsc jest Dogo Onsen , położone na wyspie Sikoku, które uważa się za używane od co najmniej 3000 lat. Wzmianki o Onsenie można znaleźć w tekstach z wczesnej historii Japonii, ilustrując go jako kogoś, kto wita bogów, cesarzy i chłopów . Podczas wizyty w japońskim Onsenie należy pamiętać o protokole kulturowym (wymagana jest nagość).

Koreański Jimjilbang


Nagość jest również obowiązkowa w Jimjilbangs, czyli koreańskich łaźniach, które zawsze są poddzielone na męskie i żeńskie. 

Początki tej tradycji można wiązać z naturalnymi gorącymi źródłami, z których niektóre są używane od ponad tysiąca lat. Obecnie wiele z nich jest otwartych przez całą dobę i oferuje zakwaterowanie. Unikalne w Korei są również kamienie używane w saunach i łaźniach parowych. Jadeit jest używany w celu złagodzenia bólu stawów i stresu, a wypalana glinka może być używana do detoksykacji. 

dragon hill spa korea

Jednym z bardziej znanych Jimjilbangs jest ogromne Dragon Hill Spa, z łaźnią morską, grotą solną, saunami, łaźniami, basenem, centrum fitness, ogrodami, strefą gastronomiczną, polem golfowym i kinem. Sauna główna, ogrzewana jest węglem drzewnym i nasycona aromatem dębu.

Sauna fińska


Sauny są wszechobecne w Finlandii , kraju z około dwoma milionami saun , czyli mniej więcej jedną sauną na dwie, trzy osoby. Prawie wszyscy Finowie „chodzą do sauny” przynajmniej raz w tygodniu.  „Sauna” to fińskie słowo, oznaczające gorącą łaźnię parową oraz parę którą wytwarza się zalewając rozgrzane kamienie wodą.

Tradycyjna sauna fińska – pochodzi co najmniej z XII wieku – to sauna dymna, ogrzewana piecem opalanym drewnem. Po „saunowaniu” wychodzi się na zewnątrz, aby schłodzić się w śniegu lub wskoczyć do dziury w zamarzniętym jeziorze.

Najstarszą sauną, wciąż działającą jest Rajaportin Sauna , sauna dymna z 1906 roku, znajdująca się w południowym mieście Tampere. Pozostanie w Finlandii i nie skorzystanie z sauny byłoby jak zwiedzanie starożytnego Rzymu i nie zatrzymywanie się w miejscowej łaźni. Czy jest lepsze miejsce na poznanie tej wielowiekowej tradycji niż historyczne uzdrowisko, które pomogło ukształtować dzisiejsze zwyczaje?

Recommended Articles