668387017

saunyrogacze@gmail.com

7-17

Projekt i budowa idealnej sauny nie jest takie proste jak się wydaje.


Stworzenie projektu budowy sauny musi się opierać o zasady montażu zgodnie ze sztuką stolarską. Dobrze jest zacząć od szczegółowych informacji, dotyczących Twoich potrzeb. Czy ma to być sauna sucha, sauna parowa czy odpowiednik łaźni lub bania.

Gotowy zestaw wraz z całym pakietem materiałów, pozwoli zręcznej osobie wykonać większość prac związanych z budową sauny. Budowa powinna zająć od 14 do 20 godzin. W razie potrzeby będziesz mógł skorzystać z Naszego doradztwa.

Nasz projekt i budowa sauny, zapewniają elastyczność. Pozwalają na indywidualne dostosowanie niektórych elementów wyposażenia oraz układu sauny wewnątrz. 

Zestawy które proponujemy to większa oszczędność, ponieważ składasz je sam. Typowa sauna o wymiarach 180x200cm zamówiona u konkurencji bez montażu, wyposażenia i kosztów transportu to koszt 15-18 tys. zł. Dodając do tej kwoty montaż, transport oraz pełne wyposażenie i zabezpieczenie, cena może oscylować w okolicach 22-25 tys. zł.

Nasz zestaw to koszt 16-18 tys. zł. Narzędzia które będą potrzebne do montażu to zaledwie tylko: młotek, miarka, wkrętarka oraz piła tarczowa jeśli będziesz zmieniał rozkład wnętrza.

Oglądając gotowe zestawy saun, sprawdź, co oferuje producent. Niektóre zestawy mogą nie posiadać pieca, elementów sterujących czy oświetlenia w cenie. Jeśli zdecydujesz się zmontować własną saunę, nasz ekspert doradzi Ci jak sprawnie złożyć ją od A do Z.

Lokalizacja sauny to jedna z najważniejszych decyzji jakie musisz podjąć. Czy będzie to sauna wewnętrzna lub zewnętrzna – nie czuj się ograniczony, jedna i druga jest tak samo praktyczna. Czy na podwórku, przy basenie, jak i w piwnicy, garażu lub pokoju rekreacyjnym. Popularne są zarówno sauny wewnętrzne, jak i zewnętrzne, każdy typ ma swoje wady i zalety. Sauny zewnętrzne będą kosztować trochę więcej, ponieważ musimy uwzględnić koszt instalacji a także dodatkowe koszt zabudowy. 

Sauna na świeżym powietrzu

W przypadku sauny na świeżym powietrzu, należy zbudować fundament na którym będzie usadowiona. Jeśli posiadasz odkryty basen lub beczkę z hydromasażem, możesz skorzystać z sauny zewnętrznej jako przebieralni. Będziesz mieć również wygodę przechodzenia bezpośrednio z sauny do basenu, gdy nadejdzie zima. 

Sauna wewnętrzna

 Jeśli chcesz mieć saunę w pobliżu łazienki, możesz skorzystać z prysznica w łazience, aby się ochłodzić. Oczywiście sauny wewnętrzne zapewniają większą prywatność i eliminują potrzebę stosowania fundamentów, ponieważ służy do tego istniejąca podłoga domu.

Rozmiar sauny 

Zanim zaczniesz planować własną saunę, wyrysuj jej kształt w miejscu, w którym chcesz ją postawić. Uzyskasz w ten sposób lepszy obraz tego, jak będzie wyglądać sauna po jej zainstalowaniu. Upewnij się, że wybrane miejsce jest utwardzone i ma dostęp do zasilania 240 V.

Wielkość sauny może się wahać się od 1×1.2m dla 1 osoby do dużej sauny 4x5m dla 6 do 8 osób. Najczęściej wybierane rozmiary sauny to 2x2m z sufitem o wysokości 210cm. Zapewnia to najlepszy poziom równomiernego rozprowadzenia ciepła w całej kabinie. Podczas pomiaru ławek, na górnej ławce należy pozostawić miejsce do sufitu minimum 70cm.

Konstrukcja ścian sauny


 Rama każdej ściany sauny musi być zbudowana w taki sposób, aby spod podłogi była możliwość zainstalowania nawiewu. Koniecznością jest zbudowanie ścian umożliwiających nawiew i wyprowadzanie powietrza, ale także zainstalowania okien. Wysokość sufitu sauny wynosząca 210cm nie powinna być przekraczana. Będzie to wymagało zainstalowania większego pieca i będzie to nieefektywne.

Osprzęt i izolacja sauny 

Okablowanie musi być przystosowane do temperatury minimalnej 90 ° C i musi być umieszczone na chłodniejszej ścianie sauny.
Złącze elektryczne do pieca 6 kw jest takie jak w domu, z bezpiecznikami o natężeniu 20 A lub 25 A. Jeśli decydujesz się na piec opalany drewnem, wewnątrz będzie się znajdowała tylko instalacja oświetleniowa niskoprądowa.

Po zainstalowaniu okablowania sauny zainstaluj folię paroizolacyjną z osłoną aluminiową, aby utrzymać ciepło wewnątrz sauny. Aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci należy zastosować specjalną, wysokotemperaturową folię paroizolacyjnej z aluminium.

Wyślij e-mail, aby uzyskać poradę eksperta

Wewnętrzne deski na ścianach sauny, mogą być zamontowane poziomo lub pionowo. Deski należy montować za pomocą odpornych na rdzę, galwanizowanych gwoździ, tak aby kolejna deska przykrywała miejsce montażu.

Zdecydowanie zalecamy montaż desek poziomo. Montaż ich jest łatwiejszy, do tego powiększają pomieszczenie sauny i zapewniają lepsze uszczelnienie pióra i wpustu.

Ławki do sauny

Po złożeniu wnętrza, nadszedł czas na montaż ławek do sauny. Ławki do sauny składają się z grubych desek o grubości 3x6cm. Powinny być bezsęczne i przymocowane śrubami od spodu. Większość ławek do sauny to dwupoziomowy układ górny i dolny, co pozwala cieszyć się niższą lub wyższą temperaturą. 

Rodzaje pieców do sauny

Piece do sauny są dostępne w wersji elektrycznej lub opalanej drewnem. Ważnym aspektem jest, aby używać kamieni granitowych lub ze skał magmowych, które nie wybuchną po podgrzaniu. 

Piec elektryczny musi być zainstalowany przez elektryka z uprawnieniami i mieć odpowiedni rozmiar, aby odpowiednio ogrzewać saunę. Jeśli piec będzie za mały, wystąpią problemy z dogrzaniem temperatury w górnej granicy. Jeśli piec do sauny jest zbyt duży, temperatura będzie zbyt wysoka, będziesz czuł piekące, palące ciepło które nie będzie przyjemne.

Szybką i praktyczną zasadą, obliczania mocy pieca, do sauny o wysokości 210cm jest podzielenie przez 40, uzyskamy potrzebną ilość kilowatów.

Oświetlenie w saunie jest niezbędne do relaksu i przyjemności. Wystarczy jedno oświetlenie w saunie, w której znajduje się odpowiednik 60-watowej żarówki. Obudowa musi być z wytrzymałego szkła i aluminiowej podstawy. 

Mocne oświetlenie może i wygląda ładnie, ale pamiętaj żeby było przyjemne i stonowane. Dobrze byłoby najpierw przetestować odpowiednią pomarańczową żarówkę, aby uzyskać uspokajający, relaksujący efekt. 


Otwory wentylacyjne i cyrkulacja powietrza

Wentylacja sauny, stworzy system cyrkulacji powietrza, aby ciepło w saunie było równomiernie rozprowadzane. Wentylacja sauny, musi posiadać otwór wlotowy w pobliżu podłogi pod piecem, oraz wylotowy po drugiej stronie sauny. Wywołamy ten sposób ruch powietrza, co pomoże równomiernie rozprowadzić ciepło i utrzymać odpowiedni poziom tlenu w saunie. Zalecamy użycie przestrzeni kanałowej o wymiarach 7x30cm, ponieważ wystarczy dla dobrego przepływu powietrza. 

Po zainstalowaniu sauny i podłączeniu urządzeń, należy oczyścić ją, i pozwolić popracować przez 2-3 godziny w temperaturze 80-90 ° C.

Wypalimy w ten sposób nowe elementy pieca i upewnimy się, że kamienie w piecu będą czyste. 

Baw się dobrze z nową sauną !

Recommended Articles